Metrika

Engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir?

Belli şartları taşıyan engellilere tanımlanan ÖTV indirimi sayesinde engelliler, uygun fiyatlara araç sahibi olabiliyor. Peki engellilerin aldığı bu araçları başka kim kullanabilir?

Engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir?
Engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir?
Haber albümü için resme tıklayın

Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için devlet tarafından verilen bazı haklar vardır. Bu haklardan biri de engelli araç alımı ve kullanımı ile ilgilidir. Engelli bireyler, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıt Vergisi) gibi vergilerden muaf veya indirimli olarak sıfır bir araca sahip olabilirler.

Bu sayede hem bütçelerini koruyabilir hem de ulaşımlarını daha rahat sağlayabilirler. Ancak engelli araç alımı ve kullanımı ile alakalı bazı şartlar ve kurallar vardır. Bu yazıda, 2024 yılı için geçerli olan engelli araç alımı ve kullanımı ile ilgili güncel bilgileri paylaşacağız.

ENGELLİ ARAÇ ALIMI İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

Engelli bireyler, ÖTV istisnasından yararlanarak sıfır bir araç almak istiyorlar ise öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden engelli raporu almaları gerekir. Bu raporda, engellilik oranı ve araç kullanma durumu belirtilmelidir.

Engellilik oranı %90 ve üzeri olan bireyler, ÖTV muafiyetinden tam olarak faydalanabilirler.

Engellilik oranı %40 ile %89 arasında olan bireyler ise ÖTV indiriminden yararlanabilirler. Ancak bu durumda, aracın motor hacmi 1.6 litreyi ve fiyatı da belirlenen limiti geçmemelidir.

2024 yılı için ÖTV engelli araç limiti bahsi geçen araçları için 1.591.255 TL olarak belirlenmiştir. Bu limit, her yıl yeniden değerleme oranına göre güncellenmektedir.

Engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir?

ENGELLİ ARAÇ ALIMI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Engelli bireyler, ÖTV istisnasından yararlanarak araç almak istediklerinde, aşağıdaki evrakları hazırlamaları gerekir:

  • Engelli bireye ait engel raporu
  • ÖTV ödeme belgesi (Vergi dairesinden alınır)
  • Sürücü belgesi

Engelli bireyler, ÖTV istisnasından yararlanarak araç almak için, aracın kendileri adına kayıtlı olması gerekir. Ayrıca, aracı satın aldıktan sonra 5 yıl içinde satamazlar veya devredemezler. Bu süre içinde aracı satmak veya devretmek isteyenler, ÖTV istisnasından yararlandıkları tutarı vergi dairesine ödemek zorundadırlar.

ENGELLİ ADINA ALINAN ARACI KİMLER KULLANABİLİR?

Engelli bireyler, ÖTV istisnasından yararlanarak aldıkları araçları kendileri kullanabilirler. Ancak, engelli raporlarında “Sürücü ehliyeti alabilir” ibaresi yer almayan bireyler, araçlarını başkalarına kullandırabilirler. Bu durumda, araç ruhsatına 3 kişi daha ilave edilmesi gerekir.

Bu 3 kişi, engelli bireyin 2. ve 3. dereceye kadar akrabaları ya da noter tarafından onaylanan iş arkadaşları olabilir. Ruhsatta adı olmayan kişilerin aracı kullanması yasaktır. Bu kurala uymayanlar, aracın bağlanması veya ağır para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca, acil durumlarda bile ruhsatta adı olmayan kişilerin aracı kullanması mümkün değildir.

Engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir?

ENGELLİ ARAÇ KULLANIMINDA DİĞER KOLAYLIKLAR NELERDİR?

Engelli bireyler, ÖTV istisnasından yararlanarak aldıkları araçlar için MTV (Motorlu Taşıt Vergisi) ödemezler. Bu vergi, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenir. Engelli bireyler, MTV muafiyetinden yararlanmak için, araçlarının ruhsatında engelli olduğunu belirten bir ibare olması gerekir. Bu ibare, araç alırken veya sonradan vergi dairesine başvurarak eklenebilir.

Engelli bireyler, araçlarını kullanırken trafik sigortası yaptırmak zorundadırlar. Ancak, bazı sigorta şirketleri, engelli bireylere trafik sigortası poliçelerinde indirim uygulayabilirler. Bu indirim oranları, şirketlere göre değişebilmektedir. Engelli bireyler, trafik sigortası yaptırırken, farklı şirketlerin tekliflerini karşılaştırarak en uygun fiyatı bulabilirler.

Engelli bireyler, araçlarını kullanırken, engelli park yerlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirler. Ancak, bu park yerlerini kullanmak için, araç camına engelli park kartı asmaları gerekir. Bu kart, engelli bireyin ikamet ettiği belediyeden alınabilir. Engelli park kartı olmayan veya engelli olmayan kişilerin engelli park yerlerini kullanması yasaktır. Bu kurala uymayanlar, araçlarının çekilmesi veya para cezası ile karşılaşabilirler.

23 Oca 2024 - 00:12 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.