Metrika

Devlet düğmeye bastı: Bahçe ve tarlası olanların beklemediği karar geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım politikalarını belirlemek amacıyla genel tarım sayımına yönelik hazırlıklara başladı. İlk aşamada, mevcut idari kayıtlarda olmayan tarım arazileri belirlenerek, bu alanlarda faaliyet gösteren işletmelere ait bilgiler toplanacak.

TÜİK, tarım politikalarını belirlemek için kritik bir rol oynayacak olan "genel tarım sayımı" için adım attı. İlk aşamada, idari kayıtlarda bulunmayan tarım arazileri belirlenecek ve bu bölgelerde faaliyet gösteren işletmelere dair bilgiler elde edilecek.

İkinci aşamada, uluslararası standartlara ve ülke içi ihtiyaçlara uygun olarak, toplanan verilerle tam sayım ve örnekleme yapılacak.

İki aşamada gerçekleştirilecek sayımın ilk adımında, mevcut idari kayıtlarda yer almayan tarım arazilerinin belirlenmesi ve bunlar üzerinde tarımsal faaliyette bulunan işletmelerin tespiti, uygulanacak soru formları ve veri giriş programlarının hazırlanması, bilgilendirme, eğitim ve tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi sağlanacak.

İkinci aşamada, ilk aşamada elde edilen bilgiler esas alınarak, uluslararası gereklilikler ve ulusal ihtiyaçlar doğrultusunda, belirlenen değişkenlere ilişkin veriler tam sayım ve örnekleme yoluyla derlenecek.


VERİLER TESPİT EDİLECEK

Mevcut mekansal veriler yardımıyla Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) yer almayan potansiyel tarım arazilerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar devam ederken derlenecek veriler arasında arazi ve hayvan varlığı, iş gücü, tarımsal sulama, mekanizasyon gibi bilgiler yer alıyor.

Genel tarım sayımıyla tarımsal yapıya ilişkin detaylı bilgilerin elde edilmesi ve tarım istatistiklerinin kalitesinin artırılması hedefleniyor. Böylece, tarım sektöründe karar alıcıların faydalanabilecekleri güçlü bir veri ekosistemi oluşturulacak.


İSTATİSTİK OKURYAZARLIĞI ARTIRILACAK

İstatistiklerin daha kolay ve anlaşılır olması amacıyla grafik, harita, tablo ve görsellerle desteklendiği portallara ilişkin çalışmalar da sürüyor. Bu kapsamda çocukların istatistik okuryazarlığını artırmak için "çocuk portalı" da geliştiriliyor.

Portalda, neşeli ara yüz ve istatistikler ile matematik ağırlıklı oyunlara yer verilecek. Yapay zeka teknolojileri kullanılarak, soru-cevap uygulamalarıyla çocuklar ilgili alanlara yönlendirilecek.

Portalın bu yılın ilk çeyreğinde hizmete alınması planlanıyor. Ayrıca, TÜİK istatistik okuryazarlığını tüm kesimlere yaymak amacıyla hazırladığı yayınların kapsamını da genişletmeyi hedefliyor.

Kaynak: Haber Merkezi

14 Oca 2024 - 12:00 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

14

Fahri Şimşek - Benim 2.750 MT bahçem var 23 yıldır ceviz bağ meyve ve sebzelik kendime ekip biciyorum cins ayrımı yapayım dedim kadastro mühendisleri tarıma yazıyla müracaatta bulundu yazı olumsuz geldi ben kendim müdürlüğe ben gittim mühendisin söylediği iki göz evim 85 metre derin kuyum sondaj hepsi ruhsatlı bana söylediği evini yıkarım ağaçları keserim veya evini yıkar yada 1000 binlira ceza ödetirim dedi benden memlekette tarla bırakmadınız hobi bahçesi adı altında tarıma zarar verdiniz bunlara niye sahip çımıyorsunuz dedim o beni bağlamaz deyor bizlerin durumu maalesef bu

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 12:04
12

Selçuk - Bu durumda tapuda cinsi tarla olan arazilerin uzerinde bahçe varsa cins degisikligi yapılması gerekmekte. Fakat 2023 yilinda ilçe tarim müdürlüklerinin döner sermaye harcı 187 tl. İken 2024 yılında bir ha. 3500 ve fazladan her da. İcin 650 tl. (Yani 21 dekar arazi icin 10000 tl.) Sadece ilçe tarım müdürlüğüne odeme yapılması gerekiyor.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 20:02
11

Harun - Türkiyenin enbüyük sorunu rant ranta evrilmesinde ulkenin verimli topraklalar ranta kurban ediliyor

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 17:52
09

Cansu - Eskiden dedemden duyardım ev tarla hepsinden bıkacak hale geleceksiniz vergi yükü vs alın malımı kurtulayım bu dertlerden diyeceğimiz günler başladı sanırım

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 16 Ocak 06:07
08

Şevket - Avrupa 50 yil once baslamis her seyi planlı yapmaya. Bizi yonetenler uyurken. Bu yil narenciye çöp oldu. En kötü plan plansizliktan daha iyi demişler

Yanıtla . 11Beğen . 4Beğenme 15 Ocak 17:15
05

Mustafa. Key - Çok. Coook. Geç olmadımi. Halka. İnmeden. Sormadan. Masa. Başında kileri. Egitmeden. Empati. Yapmayan. Analiz. Edemeyen. Analetik. Düşünmeyen...lerle. Olmaz. Olmaz....toprak. Reformu. Yapmadan. .desteklerin. Tamamını. Kaldırmadan. Olmaz. Olmaz....sosyal. Denge. Adil. Hakça. Paylaşım. Olmadan. Olmaz...toprak. Halka. Satılmaz. Halk. Geçimini. Sağlamak. Hayvancılık. Yapması. Hayvansal. Girdilerini. Yapabilmesi. İçin. .eşit. Lik. Şart. Kiritrlerin. Tamamının kaldırılması. Gerekir. Yüzde. Onuna. Destek .. yüzde. Doksanina. Köstek. Olundukca. Olmaz. On. Yıldır. Fakir. Sahada. Fakir. Zengin. Sahada. Zengin . Oldu...... Öncelikle. Ata. Tohumlarimizza. Geçmemiz. Lazım sorgun. Ve. Darı. Çeşitleri. Hem. Tohumu. Bedeva. Hem. Susuzda. Yetişebilir. İlaçlarda. Gerek. Yok. Destekleme. Ve. Hibeler. Ofiste. Kesim. Hanelerde. Piyasaya. Girerken. Verilmelidir. Bölgelere. Göre . Düzenleme. Yapılmalıdır. S. . T. .k. LAR. Proce. Ata. Tohumlarla. İlgili. Seminerler. Vermelidir. Halka. Bire. Bir. Uygulamayla. Göstermelidir. Bahçe. Kurulması. Hobi. Bahçesi. Kurulumu. Konusunda. Aydınlatıcı bilgiler. Vermelidir. En. Az. Yüz. Çeşit. Sebze. Ve. Meyve. Üretmesine. Yardımcı. Olmalıdır. Vatandaşa. Tamamen. Yük. Olan. Birlikler. Kapatılmalıdır. Ki. Sosyal. Denge. Ve. Adalet saglanabilsin....saygılarımla..

Yanıtla . 21Beğen . 2Beğenme 15 Ocak 13:14
13

Allah Kulu - @Mustafa. Key 05 nolu yoruma cevabı: Cokk haklısın hem de çok. Bakın emeklinin halini nereye getirdi birde enflasyona ezdirmiyoruz diyorlar hangi yüzle

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 09:16
04

Yusuf Gül - Samsun Salipazari ilçesi köylerinde, dededen toruna kalan ve kadimden beri açık alan olarak kullanılan arazilere, kadastro öncesinde müdür buğday etkiliyordu. Bölgeye fındığın gelmesiyle bu arazilere dedelerimiz fındık dikti. Fındığın yaşları ortalama 70-80 yaşlarında. Orman kadastro şundan sonra bu araziler orman tapusu içinde ve orman amenaj sahası içinde kaldıgindan yıllarca da bu vasifla işlenmeye devam edildi. Bu arazilere 25.461 sayılı resmi gazete de yayımlanan bakanlar kurulu kararlarıyla il ve ilçe Tarım orman müdürlüğü nezaretinde, keşif komisyonu oluşturularak, il ve ilçe Tahkim komisyonu kontrolünde yerinde araziler keşif yapilarak, kayıt altına alındı ve DGD ödemesi yapıldı. Şimdi ise köylerde husumetliler birbirini şikayet ederek, Tarım orman müdürlüğü tarafından, fındık ürünleri toplatilmadigi gibi deden kalma arazi sahiplerine işgal ve faydalanma tutanakları tutularak, davalar açılıyor ve mahkeme lerde, para cezası ile hapis cezalarına hükmederek, fındık bahçelerine girilmeme kararı verildiği için üreticiler fındıklarıni toplayamiyor ve milli srrvet yok oluyor. Bu haberi yapanlar dan ve sayım karari alan yetkililerden bu arazilerinde sahiplerine verilerek üretime devam etmelerini ve göçün onlenmesi için karar alınmasını buradan tüm yetkililere çözüm üretilmesi icin talepte bulunuyorum. Saygılarımla.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 15 Ocak 12:47
03

Caner - Hazine arazisini ekende çoktur eminim kayıt dışı şimdi iyi para kazanıyor tarla gıda fiyatları arttı tespiti ile kira geliri sağlanabilir hazineye yada satılabilir uygunsa yerleri konumları önemli

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 11:36
02

Antalyali - daha yeni mi sayacakmış, birakin gidin kardesim ya

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 09:13
01

Belirlensin - Ölen kişilerin üzerinde olan Tarla bağ bahçesi var kardeşler bilemiyor. Elleri gitmiyor icrai şurayada para gidecek diye kimse girişmiyor Türkiye gerçeklerinden biri.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 07:27