Metrika

Muhasebeciler Bakan Şimşek'e karşı bayrak açtı: Kendi zam tarifelerini duyurdular

İş piyasasının olmazsa olmazı olan muhasebe ve mali müşavirlik hizmetinde bakanlığın belirlediği zam tarifesi Türkiye Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) yönetimini kızdırdı. Bakan Mehmet Şimşek'in belirlediği tarifeye uymayacaklarını açıklayan TÜRMOB kendi zam tarifesini ilan etti. TÜRMOB Şimşek’in belirlediği zam oranına uymayan ilk sivil toplum örgütü oldu.

Muhasebeciler Bakan Şimşek'e karşı bayrak açtı: Kendi zam tarifelerini duyurdular
Muhasebeciler Bakan Şimşek'e karşı bayrak açtı: Kendi zam tarifelerini duyurdular
Haber albümü için resme tıklayın

Muhasebeciler, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in belirlediği tarife zammına itiraz edip kendi zam oranlarını belirledi. Bakanlık muhasebe ve mali müşavirlik hizmetlerinin zam oranını 2024 yılı için yüzde 58.46 olarak belirlemişti. Fakat enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Türkiye Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) kendi zam oranlarını yüzde 106 olarak belirledi. Tüm TÜRMOB üyelerine bu zam oranına uyması konusunda çağrı yapıldı.

TÜRMOB: GERÇEK ENFLASYON KARŞISINDA AŞIRI DÜŞÜK KALDI


Muhasebeciler Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlediği ücret tarife zammını yetersiz bulup kendi zam oranını ilan etti. TÜRMOB, belirledikleri zammın altında iş yapmamaları konusunda üyelerini uyardı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, muhasebeci ve mali müşavirlerin müşterilerinden bu yıl alacağı asgari ücretin tarifesine yüzde 58.46 oranında zam yaptı. Yeni zam oranı, Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi Gazetede yayımladığı tebliğle yürürlüğe girdi. Ancak Türkiye Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) yüzde 58.46’lık zammın yaşanan gerçek enflasyon karşısında aşırı düşük kaldığını, bu zamla iş yapılamayacağını belirtip, kendi zam oranını yüzde 106 olarak ilan etti.

Muhasebeciler Bakan Şimşek'e karşı bayrak açtı: Kendi zam tarifelerini duyurdular

Üyelerine birer yazı göndererek tüm muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerden ücretlerine yüzde 106 zam yapmalarını isteyen TÜRMOB, bu zammın altında iş yapmamaları çağrısı da yaptı. TÜRMOB bu kararıyla Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in belirlediği zam oranına uymayan ilk sivil toplum örgütü oldu.

ENDİŞELER BAKAN ŞİMŞEK'E İLETİLDİ

TÜRMOB konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yaşanan yüksek enflasyon karşısında mali müşavirlik asgari ücretlerinin önemli ölçüde eridiğini, tarifeye ilişkin beklenti ve talepleri Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dahil Bakanlığın her kademesine anlattıklarını bildirdi. Yaptıkları hesaplamalar sonucunda, mali müşavirlik asgari ücret tarifesine yüzde 106 oranında zam yapılması gerektiği, bu zammın onaylanması için Bakanlığa başvuru yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

TARİFE BU HALİYLE UYGULANABİLİR DEĞİL

“Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyonla mücadeleyi gerekçe göstererek tarifeye yeniden değerleme oranının (yüzde 58,46) üzerinde bir zam yapılmayacağını belirtmiş, uğraşlarımıza karşın tarife bu şekilde Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. Ülkemizin enflasyonla mücadelesine saygı duymakla beraber, diğer meslek grupları için dikkate alınmamasına rağmen mali müşavirlik ücretlerinin enflasyonu artıran bir unsur olarak değerlendirilmesine katılmıyor ve 2024 yılı Tarifesinin bu haliyle uygulanabilir olmadığını düşünüyoruz.”
Muhasebeciler Bakan Şimşek'e karşı bayrak açtı: Kendi zam tarifelerini duyurdular

BİLİMSEL PARAMETRELER DİKKATE ALINDI

Bakanlıkça yayımlanan tarifeye göre meslek mensuplarının iş yapabilmesinin mümkün olmadığını belirten TÜRMOB, “Tarifede yapılması gereken artış oranının yüzde 106 olduğu tüm bilimsel parametreler dikkate alınarak ortaya konulmuştur. Bu orana göre hazırlanan tarife taslağı E-Birlik Yazılımına yüklenmiş olup, meslek mensuplarımızın bu önerilen ücretlerin altında iş yapmamaları gerekmektedir. Mevcut tarifenin uygulanamaz hale geldiği konusunda fikir birliğine varılmış olup, tarifenin reformist bir bakış açısıyla, çağdaş ve uygulanabilir yeni bir yapıya kavuşturulması amacıyla çalışmaların sürdürüldüğünü de paylaşmak isteriz” açıklamasını yaptı. 

Kaynak: Sözcü Gazetesi

09 Oca 2024 - 19:30 - Ekonomi

Mahreç  Burak Tekingöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.