Metrika
Reklamı Kapat

SGK seçimden önce duyuracak: Eksik primi olanlara emeklilik fırsatı

SSK ve Bağ-kur'lu çalışanlar için erken emeklilik fırsatı geldi! SGK'nın açıklamasına göre, toplu para ödemesi yaparak şipşak erken emeklilik imkanı sunuluyor. Prim eksiği olanlar için detaylar netleşti!

SSK ve Bağ-kur'lu çalışanlar için SGK'dan önemli duyuru geldi. Toplu para ödemesi yaparak şipşak erken emekli olma fırsatı için detaylar açıklandı. Prim eksiği olanlar için borçlanma yöntemi de değerlendiriliyor.

Kadın ve erkek çalışanlar için Borçlanma ile erken emeklilik fırsatı mümkün. Erkekler askerlik yapmaları durumunda askerlik borçlanması yapabilirken kadınlar ise 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabiliyor. Erkekler En fazla 24 ay askerlik borçlanması yaparken kadınlara bu hak 6 yıl olarak tanınıyor.


NASIL HESAPLANIYOR?

2024 yılında asgari ücrete zam gelmesiyle birlikte Doğum ve askerlik borçlanması miktarları da arttı. Doğum ve askerlik borçlanması hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapılıyor.

Her bir gün için bir günlük brüt asgari ücret miktarında borçlanma yapmak mümkün oluyor. Yani yeni yıldan önce borçlanmalarını tamamlayanlar daha Düşük miktarda borçlanma yaparak erken emeklilik hakkına sahip oluyor.


DİLEKÇE VERİLMESİ GEREKİYOR

Doğum ve askerlik borçlanması iki şekilde yapılabiliyor. E-devlet üzerinden online başvuru yapılabildiği gibi sosyal güvenlik kurumuna dilekçe vererek yazılı başvuru yapmakta mümkün oluyor. Doğum ve askerlik borçlanması sayesinde sigorta başlangıç tarihinin de öne çekilmesi erken emeklilik için büyük bir avantaj haline dönüşüyor.

Kaynak: Haber Merkezi

09 Oca 2024 - 15:00 - Ekonomi