Metrika

Kısa Zamanda Verimli İngilizce Öğrenmenin 4 Kısa Taktiği

Globalleşen dünyamızda farklı ırktan insanlarla iletişime geçmek veya ticaret yapmak için ortak bir dile ihtiyacımız vardır ve bu dil İngilizcedir.

Günümüzde İngilizceyi öğrenmek için birçok kurs ve ders verilir. Okuduğumuz okullarda ikinci sınıftan itibaren İngilizce dersi görürüz, birçok olanağın sunulduğu internette de İngilizce konuşmak ve öğrenmek için binlerce site ve uygulama vardır. Peki bunca seçeneğe rağmen neden İngilizce öğrenemiyoruz?

Öncelikle bizim okullarda gördüğümüz İngilizce genelde sınav odaklıdır ve ikinci sınıftan üniversiteye kadar ki zamanı varsayarsak on yıl boyunca düzenli İngilizce dersi görürüz fakat birçoğumuz üniversiteye geçerken bile A 2 seviyesini gecemeyiz. Bunun nedeni İngilizceyi hayatımıza almamamız yalnızca okuduğumuz okullarda bırakmamızdır.

Dil edinmek demek onu hayatimizin içine entegre etmek demektir. Dil öğrenmek için bu dile maruz kalmamız gerekir. Sadece İngilizce kelimenin karşına Türkçe anlamını yazmak değil o kelimeyi gerçek hayatta kullanmak gerekir. Kullanılmayan bilgi unutulur. Bu yazımızda size verimli bir şekilde İngilizce öğrenimini anlatacağız.

1)Dilin yapısını öğrenmek

İlk olarak bir dili öğrenmek onun dil yapısını bilmekle başlar. O dilde cümleler kurmak için cümle yapısını öğrenmek gerekir. Tıpkı Türkçe’de öznenin başta yüklemin sonda kullanılma kuralı gibi İngilizce ’dede kurallar vardır. İngilizce(Hint -Avrupa dilleri) ve Türkçe (Ural-Altay) farklı dil ailesi mensup olduğu için aralarında belirgin farklar vardır aynı zamanda İngilizce “Çekimli Diller” Türkçe ise “Eklemeli Diller” kategorisindedir, ama içiniz rahat olsun İngilizce öğrenmesi en kolay olan dillerdendir. Ayrıca internette grammar öğreten bir çok site ve video kanalı vardır. Sistemli bir çalışmayla çabuk ilerleyebileceğinize inanın.

2) Kelime öğrenmek

Bir dili konuşmak için o dilde kullanılan kelimeleri bilmek en önemli kuraldır. Her insanın kelime öğrenme zekası ve kapasitesi farklı olduğu için en kolay nasıl öğreniyorsunuz onu keşfetmeniz gerekir. Kelimeleri bir paragraf okurken mi öğreniyorsunuz, cümle kurarak mı yoksa uygulamada resmini görerek mi? Bu size bağlıdır ,burada önemli olan sürekli ve sistemli olmasıdır.

3) Native kişilerden yardım almak( İngilizcenin anadili olduğu kişiler)

Her ne kadar İngilizceyi iyi bilsekte bazı kelimeleri anadildeki gibi telaffuz edemeyiz. Hatta telaffuzumuz belki iyi olacakken eğitim aldığımız kişiler yüzünden kelimenin en iyi okunuşunu öğrenemeyiz. Böyle durumlarda en iyi seçenek “Native” birinden yardım almaktır. İyi de ben yerli bir insan nasıl bulacağım! Diyebilirsiniz . Evet sokakta aramakla bulunmaz tabi ama internette koca bir mahallenin içine sığmış gibi. Uygulamalardan yerli bir arkadaş hatta öğretmen bile bulabilirsiniz. Artık kanalları bile dünyanın öbür ucundaki biriyle ortak kullanabiliyoruz. Yabancı hocaların YouTube kanallarını izleyebiliyoruz.

4) Pratik, Pratik, Pratik

Beynimizin içindekileri dışa vurma vakti. Gece yatağınızda uzanırken, bir yere giderken ya da başka bir işle uğraşırken sanki biriyle konuşuyormuş gibi İngilizce konuşun. Kendinizle konuşmak sizde olan eksikleri fark etmenizi sağlayacaktır. Farklı bir seçenek olarak ta sesinizi kaydedip dinleyebilir ve ya dinletebilirsiniz. Başkalarının fikrini almak sizi daha çok geliştirecek ve yeni fikirler edinmenizi sağlayacaktır. Ve son olarak söyleyeceğimiz önemli nokta dil öğrenmede süreklilik esastır. Kimse yıllarını verip öğrenip tekrar unutmak istemez.

 

 

 

05 Oca 2024 - 19:01 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.