Metrika

İngiltere Vizesi 2024

İngiltere'yi her yıl milyonlarca kişi turistik faaliyetler, eğitim veya çalışmak için ziyaret etmektedir. 2024'te İngiltere'ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları İngiltere vizesi almalıdır.

İngiltere Vizesi 2024
Haber albümü için resme tıklayın

İngiltere'yi her yıl milyonlarca kişi turistik faaliyetler, eğitim veya çalışmak için ziyaret etmektedir. İngiltere'ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları İngiltere vizesi almalıdır. İngiltere vizesi 2024 yılı için bazı genel şartlar mevcuttur. İngiltere vize alma süreci ilk kez vize başvurusunda bulunacaklar için zorlu bir sürece dönüşebilir. Bu yüzden İngiltere’ye vize almak isteyenler vize uzmanlarımızdan destek alabilir. Konsolosluk, İngiltere'ye gidecek olan Türk vatandaşlarından çeşitli belgeler istemektedir. Konsolosluğun talep ettiği bu belgeleri zamanında hazırlayabilmek için vize başvurusunun seyahat tarihinden en az 1-1,5 ay önce yapılması gerekir. İngiltere'ye seyahatlerde umumi (bordro) hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri de İngiltere vizesine başvurmak zorundadır. Sadece diplomatik pasaporta sahip olanlar 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla İngiltere'ye vizesiz seyahat edebilirler.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere'ye seyahat edecek olanların atmaları gereken ilk adım, başvuracakları vize türünü belirlemektir. İngiltere ülkesine seyahat edecek olan kişilere birçok farklı kategoride vize sunmuştur. Seyahatin amacına ve İngiltere'de kalma süresine göre bu vize türleri çeşitli kategorilerde yer almaktadır. İngiltere'de kısa süreli vizeler, genellikle turistik ve kültürel faaliyetler için veya aile ve arkadaş ziyaretleri için kullanılmaktadır. İngiltere vize türlerinin başlıcaları; İngiltere turist vizesi, İngiltere aile vizesi, İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere transit vize ve İngiltere çalışma vizesidir. İngiltere turistik vizesi, İngiltere’de en fazla 6 ay süreyle kalabileceğiniz vize türüdür. Bu vize, genellikle 15 iş gününde (3 hafta) verilmektedir. İngiltere turistik vizesi, İngiltere'yi gezi, kültür, sanat faaliyetleri, festivaller ve çeşitli turistik etkinlikler için ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken vizedir. İngiltere aile vizesi, İngiltere'de aile, arkadaş ve yakınları olan ve onları ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize türünü alabilmek için İngiltere'de yaşayan aile yakınlarından davetiye mektubu alınmalıdır. İngiltere öğrenci vizesi ise İngiltere'de eğitim görmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vizedir. İngiltere transit vizesi kısa süreli vize türlerindendir. Bu vize, başka bir ülkeye giderken İngiltere'den geçecek olan yolcuların başvurması gereken vizedir. İngiltere çalışma vizesi, İngiltere'de uzun süreli vizelerden biridir. Son yıllarda Türkiye'den İngiltere'ye çalışmak için yüz binlerce insan vize başvurusunda bulunmaktadır. İngiltere’den çalışma vizesi alabilmek için öncelikle hangi kategoride vize alınması gerektiği bilinmelidir.

Tier 1, yüksek değere sahip göçmenlerin kategorisidir. Bu vize kategorisine başvuranlar olağanüstü yeteneğe sahip olanlar, yatırımcılar veya başarılı girişimcilerdir. Tier 2, belirli bir alanda becerisi ve uzmanlığı olan çalışanların başvurması gereken çalışma vizesidir. Tier 3, herhangi bir uzmanlığı olmayan ve deneyimi olmayan çalışanlar içindir. Tier 4, yetişkin öğrencilerin, İngiltere'de eğitim almak, yükseklisans veya doktora yapan öğrencilerin başvuracağı Uzun süreli eğitim vizesidir. Tier 5 ise geçici bir işte çalışacak, dönemlik bir işe başvuran kişilerin alması gereken vizedir.

İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vizesinin çeşitli şartları vardır. İngiltere vizesine başvurular, en erken seyahatten 3 ay öncesinde yapılabilmektedir. İngiltere vizesi için başvurular konsolosluğun internet sitesi üzerinden veya vize merkezlerinden yapılmaktadır. İngiltere vizesine başvurmak için öncelikle hangi vize türüne başvuracağınıza karar vermek önemlidir. Daha sonra konsolosluğun internet adresinden başvuru formunun doldurulması ve çıktısının alınarak imzalanması gerekmektedir. Başvuru sırasında size hazırlamanız gereken belgeler gösterilmektedir. Bu belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlamanız ve başvuru formunu hatasız bir şekilde doldurmanız başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında etkili olacaktır. Başvuru formunu doldurduktan sonra ödemeniz gereken vize ücreti ekranda gösterilecektir. Bu ücreti, online olarak kredi kartınız ile ya da banka kartınız ile konsolosluğun internet adresinden ödeme yapabilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra İngiltere konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. İngiltere vize randevusunda fotoğrafınız çekilecek, parmak iziniz alınacaktır. Hazırlamış olduğunuz evrakları online taratıp yükleyebilir ya da başvuru merkezine götürüp belli bir ücret karşılığında yükletebilirsiniz.İngiltere'nin şöyle bir şartı vardır; ülkeye her seyahat sırasında yeni parmak izleri istemektedir. Daha önce parmak izi vermiş olsanız bile İngiltere'ye seyahat ederken mutlaka randevu almanız ve randevuda parmak izi vermeniz gerekmektedir.

İngiltere Vizesi 2024

İngiltere Vize Başvurusu Evrakları

İngiltere vizesi başvurularında her vize türü için farklı evraklar istenmektedir. Evraklarınızı başvuru yaptığınız vize türü için hazırlamanız gerekmektedir. En güncel evrak listesini konsolosluğun internet adresinden veya vize merkezlerinden öğrenebilirsiniz. İngiltere vize başvurusu için istenen başlıca evraklar şunlardır:

  • Pasaport: Pasaport, seyahatin bitiş tarihinden 6 ay kadar geçerli olmalı, en az 2 sayfası boş olmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vize dilekçesi
  • Vize başvuru formu
  • Banka hesap dökümleri
  • Varsa Otel ve uçak rezervasyonları
  • Davetiye mektubu
  • Çalışma durumunuzu gösteren belgeler

İngiltere Vize Ücreti 2024

İngiltere vize ücretleri vize türlerine göre farklılık göstermektedir. İngiltere vize başvurusu için istenen ücrete ek olarak farklı ücretler ödemenizde gerekebilir. Örneğin ek bir işlem talep ettiğinizde bunun için sizden ek masraf alınmaktadır. En güncel İngiltere vize ücretleri, Vizemerkezi.com veya konsolosluğun internet adresinden öğrenilebilmektedir.

İngiltere Vize Randevusu

İngiltere vize başvurusu için en önemli aşamalardan biri de İngiltere vize randevu aşamasıdır. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra konsolosluktan uygun bir tarihe randevu alınmalıdır.. Türkiye'nin herhangi bir yerinde ikamet eden Türk vatandaşları Vize Merkezi veya diğer danışmanlık merkezlerine başvurarak İngiltere vizesi başvurularını yapabilirler. Bu süreçte Vize Merkezi gibi yıllardır sektörde olan danışmanlık firmaları size her konuda yardımcı olmaktadır. Firma size hazırlamanız gereken belgelerin tam bir listesini vermekte ve siz belgeleri kargo ile gönderdiğinizde, sizin adınıza konsolosluğa iletmektedir.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Alınır?

İngiltere vize başvurusu ilk kez başvuru yapacaklar için oldukça zor olabilir. İngiltere vize başvuru süreci diğer ülkelerin başvuru süreçlerinden daha karmaşık ve zor bir süreçtir. İngiltere vizesi özellikle çalışma vizesine başvuran kişilerin belgelerini titizlikle kontrol etmekte ve bu yüzden başvuru süreci normalden daha uzun sürebilmektedir. Başvuru formu eksiksiz ve hatasız doldurulmuş olduğunda ve tüm belgeler doğru hazırlandığı takdirde İngiltere vize onayı yaklaşık 15 iş günü (3 hafta) içinde alınmaktadır. Ancak konsolosluk kişiden başvuru süreci içinde ek belgeler istediğinde bu süreç yaklaşık bir hafta uzayabilir. Aynı zamanda konsolosluğun yoğunluğuna göre bu süre normalden daha uzun sürelerde tamamlanabilir.

İngiltere Vize İşlemleri Takibi

İngiltere vizesine başvuru yapmak zor bir süreci beraberinde getirmektedir. Bu yüzden vize işlemleri ve takibini yapmak oldukça önemlidir. Vize başvurularının konsolosluk üzerinden değil, aracı kurum üzerinden yapılması sürecin olumlu sonuçlanmasında etkili olacaktır. Özellikle başvuru formunun hatasız doldurulması ve belgelerin eksiksiz hazırlanması için Vize Merkezi başvuru sahiplerine danışmanlık yapmaktadır. Türkiye'nin her yerinden vize danışmanlık hizmeti alındığında başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Vize türünüz belirlendikten sonra başvuru için gerekli belgelerin bir listesi yapılmaktadır. Vize Merkezi’nin sizden istediği belgeleri kargo yoluyla merkeze ulaştırdığınızdan itibaren size iletilen süre içerisinde vize onayınız alınmaktadır.

03 Oca 2024 - 16:58 - Ekonomi

Mahreç  Mehmet Fahri Özkangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.