Metrika
Reklamı Kapat

İslam Memiş dolar sırrını açıkladı: Herkes yükselmesini bekliyor ama...

Doların Euro'yu geçemeyeceği öngörüsünde bulunan İslam Memiş, Altın ve gümüş fiyatlarının rekor kırdığını ve Borsa İstanbul'un haftayı 7557 puanla değer kaybederek tamamladığını ifade etti. Ayrıca, yabancı yatırımcıların Türk lirasına geçiş vaktinin geldiğini söyleyerek, bu durumu endeks ve döviz kuruyla ilişkilendirdi.

İslam Memiş, Borsa İstanbul'un haftayı 7557 puanla tamamlamasının ardındaki nedenleri değerlendirdi.

Memiş'e göre, yaşanan değer kaybı, yabancı yatırımcılara yönelik bir sinyal niteliğinde ve bu durum, uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye çekilmesi için bir fırsat olabilir.

Memiş, Borsa İstanbul'un haftayı 7557 puanla değer kaybederek tamamladığını ve bu değer kayıplarının, yabancı yatırımcılara 'gel, gel' sinyali vermek amacıyla olduğunu iddia etti.

Yabancı yatırımcıların istediği ortamın yavaş yavaş oluştuğunu belirterek, '30 lira dolar kuru ve 7000-7500 lira aralığında endeks istiyorlardı. Ne diyorlar? Artık TL'ye geçiş vakti gelmiştir.' dedi.

Ancak, bu mesajı içeride farklı algılayan, kendilerine mal eden veya Türk ekonomisine mal eden kişilerin bulunduğuna dikkat çekti. İslam Memiş, dolar kurundaki beklentisinde sorun olmadığını ve doların yukarı yönlü ataklarına devam edeceğini belirtti.

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, yeni yılda doların 30 liradan başlayarak 45 liraya kadar yükseleceğini öne sürerek, 2024 yılında Euro'nun doları aşarak 50 lira olma ihtimalinin bulunduğunu ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi

25 Ara 2023 - 15:11 - Ekonomi