Metrika
Reklamı Kapat

iPhone 14 ve daha yeni Apple akıllı telefonlarda uydu bağlantısı

iPhone 14 ve daha yeni Apple akıllı telefonlarda uydu bağlantısını da duyurabilir.

California merkezli araştırma şirketi Telecom, Media and Finance Associates'te uydu iletişim danışmanı Tim Farrar'a göre Apple, önümüzdeki ay iPhone 14'ün yanı sıra uydu bağlantısını da duyurabilir.

Bir dizi tweet'te Farrar, T-Mobile ve SpaceX uydu bağlantısı duyurusunun aceleye getirildiğini, muhtemelen Apple'ın Globalstar ile ortaklaşa iPhone'larda kendi uydu bağlantı özelliğini duyurmasını engellemek için yapıldığını söyledi.

Apple, 7 Eylül'de Steve Jobs Theatre'da bir iPhone 14 etkinliği düzenliyor ve etkinliğin sloganı "Far Out". Ayrıca yıldızlı gökyüzünün görüntüsünü kullanır. Bunlar, uydu bağlantısının olası duyurusu hakkında spekülasyonları ateşleyen iki gerçek.

Şubat ayında Globalstar, Apple olabilecek bir "potansiyel müşteriye" "sürekli uydu hizmetleri" sağlamak için 17 yeni uydu satın aldığını duyurdu.

Farrar, Apple'ın hizmetinin yalnızca açılışta iki yönlü metin mesajları için ücretsiz olacağını ve FCC tarafından herhangi bir kural değişikliği gerektirmeden mevcut uydu spektrumunu kullanacağını söyledi.

Karşılaştırıldığında, T-Mobile ve SpaceX, T-Mobile'ın 5G orta bant spektrumundan yararlanmayı ve SMS metin mesajlaşmasını, MMS'i ve belirli mesajlaşma uygulamalarını desteklemeyi planlıyor, ancak Farrar bu daha iddialı yaklaşımın dünya çapında düzenleyici engellerle karşılaşacağına inanıyor.

Bloomberg'den Mark Gurman, Apple'ın ilk olarak Aralık 2019'da iPhone'lar için uydu bağlantısı üzerinde çalıştığını bildirdi. Bu yılın başlarında Gurman, Apple'ın hala özellik üzerinde çalıştığını ve iPhone 14 için hazır olabileceğini söyledi.

Gurman, özelliğin acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanacağını ve kullanıcıların acil durumları yetkililere bildirmelerine ve kısa metin mesajları göndermelerine izin vereceğini iddia ederek, özelliğin yeni bir Apple Watch'ta da kullanılabileceğini ekledi.

Gurman'a göre iPhone'ların uydulara bağlanmak için özel bir modeme ihtiyacı olacak ve bu özelliğin yalnızca Apple'ın iPhone 14 ve daha yeni akıllı telefonlarıyla uyumlu olabileceğini öne sürüyor.

Karşılaştırıldığında, T-Mobile, halihazırda ağında bulunan "akıllı telefonların büyük çoğunluğunun" mevcut hücresel çiplerle SpaceX uydularına bağlanabileceğini söyledi.

Apple'ın söylentili uydu bağlantı özelliği hakkında, özelliğin ABD ile sınırlı mı yoksa küresel olarak mı kullanılacağı gibi ek ayrıntılar bilinmiyor.

Apple'ın iPhone 14 etkinliği 7 Eylül'de saat 10:00'da başlıyor. Pasifik saati ve Techmaniacs etkinliği canlı olarak yayınlayacak, böylece duyurulan ilk kişi siz olacaksınız.

30 Ağu 2022 - 10:43 - Teknoloji