Huzur Derneği Afrika Çad'a umut oluyor

Huzur Derneği, Afrika'nın en yoksul halklarından olan Çad'da yardıma muhtaç kişilere sizlerin desteğiyle ulaşıyor.

 Huzur Derneği olarak Afrika Çad'da yoksul halka sizden gelen yardımları ulaştırıyoruz. Çok sayıda ülkede olduğu gibi Afrika Çad'da da Vacip, Adak, Akika, Şükür, Sadaka kurbanlarınızı kesiyoruz.

Ayrıca bölgede Ramazan ayı boyunca kumanya dağıtımı ve yemek ikramı yapıyoruz. Öte yandan zekat, sadaka ve genel bağışlarınızı nakdi olarak ihtiyaç sahiplerine iletiyoruz.

Huzur Derneği suya ulaşamayan ve hayatlarını zorlukla geçiren köylere sizlerin destekleriyle su kuyusu açıyor.

Afrika Çad'daki en büyük problemlerden biri de eğitimdir. Özellikle Kur'an talebesi öğrencilere Kuran-ı Kerim, deftere ulaşamayan yavrularımıza Luh dağıtıyoruz. 

HUZUR DERNEĞİ'NİN AFRİKA'DAKİ FAALİYETLERİ

Huzur Derneği bölgede koruma altına aldığı çok sayıda yetime burs ve kıyafet yardımında bulunmaktadır. 

Huzur Derneği, uzun süredir Afrika'da çalışıyor. Bugün, Afrika'daki milyonlarca çocuk ve aile zaten çatışma ve iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkmak için mücadele ederken, COVID19 geçim kaynaklarını baltalayan ve onları akut açlığa ve yetersiz beslenmeye iten bir başka şoktur. Çad gibi yerlerde devam eden çatışmalar yıllardır ailelerin gıdaya erişimini engelliyor. Doğu ve Güney Afrika'nın bazı bölgelerinde iklim değişikliği daha sert ve daha sık kuraklıkları tetikledi.

Sizlerden gelen yardımlarla kurbanlarınızı kesiyor ve halka dağıtıyoruz. Videonuzu sizlere ulaştırıyoruz. 

Şu anda Çad, Somali, Etiyopya ve Kenya on yıl içinde üçüncü ciddi kuraklıklarıyla karşı karşıya. 27 milyon insanın bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmediği Afrika'da, son on yılın en büyük gıda kriziyle karşı karşıya.

Huzur Derneği, sağlık ve eğitime erişimin iyileştirilmesine yardımcı olarak savunmasız Afrikalı çocukların ve ailelerin muazzam ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Ayrıca çocukları, çocuk ticareti, zorla erken yaşta evlendirme ve çocuk işçiliği dahil olmak üzere çatışmaların zararlarından korumak için yorulmadan çalışıyoruz.

Ancak sizin desteğiniz olmadan bu hayat kurtaran işlerin hiçbirini yapamayız.

Çad zor zamanlar yaşıyor: Afrika'nın en fakir ülkelerinden birinde genel siyasi, askeri ve güvenlik durumu oldukça değişken ve öngörülemez durumda. Sık görülen kuraklıklar ve su kıtlığı, Çad halkının çoğu için hayatı günlük bir mücadeleye dönüştürüyor. Huzur Derneği, bu arka plana karşı, nüfusun en savunmasız kesiminin barış ve güvenlik içinde yaşamasına yardımcı oluyor.

AFRİKA ÇAD'DAKİ EKONOMİK DURUM

Çad halkının çoğunun karşı karşıya olduğu yaşam koşulları inanılmaz derecede istikrarsız: kronik gıda kıtlığı ve yüksek yetersiz beslenme seviyeleri, özellikle yoğun nüfuslu orta ve güney bölgelerde yaygın. Çoğu insan, içme suyu, sanitasyon, tıbbi altyapı ve uygun konut gibi en temel olanaklara bile erişemiyor. 38.000 nüfusa sadece bir tıp doktoru düşmektedir.

Su, kurak doğu illerinde son derece değerli bir metadır. Kırsal alanlarda, nüfusun sadece yüzde dördü temiz suya erişebiliyor. Çoğu zaman, kirli su ishal, kolera veya diğer su kaynaklı hastalıklara neden olur.

Nüfusu etkileyen başlıca bulaşıcı hastalıklar arasında hepatit A, tifo ve sıtma bulunur. Oldukça sık, insanlar batı dünyasında kolayca tedavi edilebilen hastalıklardan ölmektedir. HIV/AIDS de önemli halk sağlığı sorunlarından biri olmaya devam ediyor: genel yetişkin yaygınlık oranı yüzde 3,4 gibi yüksek bir oran.

Çad halkının yüzde 63'ü yoksulluk içinde yaşıyor. Temel eğitime erişimin olmaması nedeniyle, nüfusun sadece yüzde 32'si okuma yazma biliyor.

Yaşam beklentisi, doğumda sadece 48 yılda son derece düşüktür. Çad, düzenli olarak doğal afetlerden etkilenir. Kırsal alanlarda insanlar büyük ölçüde tarıma bağımlıdır ve kuraklığın yıkıcı sosyoekonomik etkileri olabilir.

01 Tem 2022 - 13:46 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.